PVM kodas Lietuvoje: viskas, ką reikia žinoti
Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) kodas yra esminis bet kurio verslo, vykdančio ekonominę veiklą Lietuvoje, atributas. Šis kodas ne tik identifikuoja įmonę kaip PVM mokėtoją, bet ir yra būtinas atliekant įvairias finansines operacijas, pildant deklaracijas ir bendraujant su Valstybine mokesčių inspekcija (VMI). Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime PVM kodo svarbą, gavimo tvarką, su juo susijusias prievoles ir kitus svarbius aspektus.
Kas yra PVM mokėtojas?
PVM mokėtoju tampama ne automatiškai. Įmonė ar fizinis asmuo, vykdantis ekonominę veiklą, privalo registruotis PVM mokėtoju, kai jo pajamos iš ekonominės veiklos per paskutinius 12 mėnesių viršija 45 000 eurų. Taip pat galima registruotis ir savanoriškai, net jei ši riba nepasiekta. Svarbu pabrėžti, kad ekonominė veikla apima ne tik prekių pardavimą, bet ir paslaugų teikimą, nuomą, gamybą ir kitas veiklas, kuriomis siekiama gauti pajamų.
PVM kodo struktūra
Lietuviškas PVM kodas susideda iš dviejų raidžių „LT” ir devynių arba dvylikos skaitmenų. Dažniausiai juridinio asmens PVM kodas prasideda „LT” ir tęsiasi juridinio asmens kodu (JAR). Fizinio asmens PVM kodas gali būti sudarytas iš „LT” ir asmens kodo arba kito identifikacinio numerio. PVM kodo struktūra leidžia VMI lengvai identifikuoti mokėtoją ir susieti jį su atitinkamomis deklaracijomis ir mokėjimais.
Kaip gauti PVM kodą?

PVM kodas gaunamas registruojantis PVM mokėtoju VMI. Tai galima padaryti keliais būdais:
- Elektroniniu būdu per Mano VMI. Tai patogiausias ir greičiausias būdas. Reikia prisijungti prie Mano VMI sistemos, naudojant elektroninę bankininkystę ar kitus elektroninės atpažinties būdus, ir užpildyti prašymą tapti PVM mokėtoju (forma FR0388).
- Atvykus į VMI aptarnavimo skyrių. Būtina iš anksto užsiregistruoti vizitui. Su savimi reikia turėti asmens tapatybės dokumentą ir, jei reikia, įgaliojimą atstovauti įmonę.
- Paštu. Šis būdas mažiausiai patogus, nes užtrunka ilgiausiai. Reikia užpildytą FR0388 formą ir reikiamus dokumentus siųsti registruotu paštu VMI.
Užpildžius prašymą ir pateikus visus reikiamus dokumentus, VMI per kelias darbo dienas priima sprendimą dėl registracijos PVM mokėtoju. Apie priimtą sprendimą pranešama prašyme nurodytu būdu (dažniausiai elektroniniu paštu). Jei sprendimas teigiamas, suteikiamas PVM kodas, kuris iškart įsigalioja.
PVM mokėtojo prievolės
Tapus PVM mokėtoju, atsiranda tam tikros prievolės:
- Išrašyti PVM sąskaitas faktūras. Kiekvienam pardavimui ar paslaugos suteikimui kitam PVM mokėtojui privaloma išrašyti PVM sąskaitą faktūrą, kurioje nurodoma visa reikalinga informacija, įskaitant PVM sumą.
- Pildyti PVM deklaracijas. PVM deklaracijos (forma FR0600) paprastai teikiamos kas mėnesį, iki kito mėnesio 25 dienos. Jose nurodomos visos per mėnesį įvykusios PVM apmokestinamos operacijos, apskaičiuotas mokėtinas ir grąžintinas PVM.
- Sumokėti PVM į biudžetą. Apskaičiuotas mokėtinas PVM turi būti sumokėtas iki PVM deklaracijos pateikimo termino.
- Tvarkyti PVM apskaitą. PVM mokėtojas privalo tvarkingai tvarkyti PVM apskaitą, saugoti visus su PVM susijusius dokumentus (sąskaitas faktūras, kasos pajamų orderius ir kt.).
- Teikti papildomą informaciją VMI prašymu. VMI gali paprašyti pateikti papildomų dokumentų ar informacijos, susijusios su PVM apskaičiavimu ir mokėjimu.
PVM tarifai Lietuvoje
Lietuvoje taikomi keli PVM tarifai:
- Standartinis 21% tarifas. Jis taikomas daugumai prekių ir paslaugų.
- Lengvatinis 9% tarifas. Taikomas, pavyzdžiui, keleivių vežimui, knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams, apgyvendinimo paslaugoms, tam tikriems maisto produktams, skirtiems žmonėms su negalia.
- Lengvatinis 5% tarifas. Taikomas, pavyzdžiui, vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms, neįgaliųjų techninės pagalbos priemonėms ir jų remontui.
- 0% tarifas. Taikomas eksportuojamoms prekėms ir kai kurioms kitoms specifinėms operacijoms.
Labai svarbu teisingai nustatyti taikytiną PVM tarifą, nes nuo to priklauso teisingas PVM apskaičiavimas ir sumokėjimas.
Kada galima išsiregistruoti iš PVM mokėtojų?
Išsiregistruoti iš PVM mokėtojų galima, kai nebeatitinkamos privalomos registracijos sąlygos (pvz., pajamos per paskutinius 12 mėnesių nesiekia 45 000 eurų) ir praėjo ne mažiau kaip 24 mėnesiai nuo įregistravimo PVM mokėtoju dienos. Taip pat galima išsiregistruoti, jei įmonė likviduojama ar reorganizuojama.
Išsiregistravimo procesas panašus į registracijos. Reikia pateikti prašymą VMI (forma FR0389) elektroniniu būdu per Mano VMI, atvykus į VMI aptarnavimo skyrių arba paštu.
Dažniausios klaidos ir patarimai
- Netinkamas PVM tarifo taikymas. Svarbu atidžiai patikrinti ar taikomas PVM tarifas atitinka prekę ar paslaugą.
- Netinkamas PVM sąskaitų faktūrų išrašymas. Sąskaitose faktūrose privalo būti visa reikalaujama informacija.
- Vėlavimas pateikti deklaracijas ar sumokėti mokestį. Už vėlavimą taikomos baudos.
- Netvarkinga apskaita. Visi PVM dokumentai privalo būti saugomi 10 metų.
- Nežinojimas apie lengvatas. Svarbu pasidomėti, ar jūsų veiklai netaikomos PVM lengvatos.
Norint išvengti klaidų ir problemų su VMI, rekomenduojama:
- Pasikonsultuoti su buhalteriu ar mokesčių konsultantu. Profesionalai padės teisingai apskaičiuoti PVM ir tvarkyti apskaitą.
- Naudotis VMI teikiamomis konsultacijomis. VMI teikia nemokamas konsultacijas telefonu, elektroniniu paštu ir gyvai.
- Nuolat sekti PVM įstatymo ir kitų teisės aktų pakeitimus. Mokesčių įstatymai dažnai keičiasi, todėl svarbu sekti naujienas.
- Naudotis elektroninėmis apskaitos programomis. Jos palengvina PVM apskaitą ir sumažina klaidų tikimybę.
PVM kodo svarba tarptautinėje prekyboje
PVM kodas yra ypač svarbus vykdant prekybą su kitomis Europos Sąjungos (ES) šalimis. Prekiaujant su ES įmonėmis, turinčiomis galiojančius PVM kodus, taikomas atvirkštinio apmokestinimo mechanizmas, kai PVM sumoka ne prekių pardavėjas, o pirkėjas savo šalyje. Tai supaprastina prekybą ir sumažina administracinę naštą. Norint patikrinti, ar kitos ES šalies įmonės PVM kodas yra galiojantis, galima naudotis Europos Komisijos VIES (VAT Information Exchange System) sistema.
Išvados
PVM kodas yra neatsiejama verslo dalis Lietuvoje. Supratimas apie PVM kodo gavimą, jo struktūrą, prievoles ir kitus susijusius aspektus yra būtinas kiekvienam verslininkui. Laikantis nustatytų taisyklių ir tvarkingai tvarkant PVM apskaitą, galima išvengti klaidų, baudų ir kitų problemų su VMI.