Kaip Lietuvoje skaičiuojamas NPD?
Neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) yra pajamų dalis, nuo kurios gyventojas nemoka gyventojų pajamų mokesčio. Lietuvoje šis dydis priklauso nuo asmens gaunamų pajamų dydžio ir kitų individualių veiksnių, tokių kaip darbingumo lygis ar vaikų skaičius šeimoje.
Kas yra NPD?
NPD yra skirta sumažinti mokesčių naštą žmonėms, kurių pajamos nėra didelės. NPD dydis yra apskaičiuojamas kiekvienam mokesčių mokėtojui individualiai, atsižvelgiant į jo gaunamas pajamas ir kitus nustatytus kriterijus.
Kaip apskaičiuojamas NPD?
NPD dydis yra skaičiuojamas pagal formulę, kuri įvertina mėnesio ar metinio darbo užmokesčio dydį. 2023 metais, jei mėnesio darbo užmokestis neviršija minimalios mėnesinės algos (MMA), kuri 2023 m. sausio 1 d. buvo nustatyta 840 Eur, taikomas 625 Eur NPD.
Tuo tarpu, jei mėnesio pajamos yra didesnės, taikoma kita NPD skaičiavimo formulė. Pavyzdžiui, jei mėnesio pajamos neviršija 1 926 Eur, taikomas NPD apskaičiuojamas pagal formulę:
Mėnesio NPD = 625 Eur - 0,42 × (pajamos - 840 Eur)
Ypatingos sąlygos
Žmonėms, kuriems nustatytas mažesnis nei 25% darbingumo lygis, taikomas didesnis NPD – 1 005 Eur. Taip pat šis NPD dydis taikomas senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims su dideliais specialiaisiais poreikiais ar sunkiu neįgalumo lygiu.
Kada NPD netaikomas?
NPD netaikomas, jei asmuo nepateikia prašymo darbdaviui NPD taikyti. Be to, kai kuriose situacijose, pavyzdžiui, kai pajamos gaunamos ne iš darbo santykių, NPD taip pat gali būti netaikomas.
NPD taikymo pakeitimai
2024 m. Lietuvoje įvyko keletas svarbių NPD taikymo pakeitimų. Buvo padidintas minimalus NPD dydis, siekiant palengvinti mokesčių naštą mažiausias pajamas gaunantiems asmenims.
Išvados
NPD yra svarbus finansinis įrankis, skirtas mažinti gyventojų mokesčių naštą. Jo dydis ir taikymas priklauso nuo daugelio veiksnių, ir kiekvienas gyventojas turėtų įsitikinti, kad jo taikymas yra teisingas, atsižvelgiant į asmenines aplinkybes.